DZIEŃ PAMIĘCI O OFIARACH HOLOCAUSTU

27 stycznia jest Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holocaustu. Święto zostało uchwalone w 2005 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w celu uczczenia pamięci ofiar pochodzenia żydowskiego zgładzonych w czasie II wojny światowej przez nazistowskie Niemcy. „Łączy nas pamięć” – pod takim hasłem nasza szkoła po raz trzeci włączyła się w obchody i uczciła pamięć pomordowanych. Na początku uczniowie klas VI i VII przybliżyli nam, co to jest holocaust, przedstawiła krótka historię przebiegu holocaustu w Polsce oraz podała liczbę ofiar zbrodni hitlerowskiej. Następnie obejrzeliśmy film pt. „Holocaust oczami dziecka”, przygotowany przez Fundację Shalom, w którym dzieci opowiadają o doświadczeniach z getta, o ich głodzie, osamotnieniu, cierpieniu i śmierci. Ich relacje dotyczyły również życia w podziemnych bunkrach, z których nie wychodziły nawet przez kilka miesięcy. Po tej wzruszającej prezentacji prowadzący zwrócili uwagę, by te wydarzenia były dla nas przestrogą przed nienawiścią, rasizmem i uprzedzeniami. Całość dopełniła recytacja utworu T. Różewicza „List do ludożerców”.

Opublikowano: 04 lutego 2020 07:07