Kodeks Postaw Patriotycznych w przedszkolu.

Przeprowadzenie zajęć z 5-latkami na temat patriotyzmu, a potem opracowanie Kodeksu Postaw Patriotycznych z pewnością nie należy do zadań łatwych. Istotne więc było wybranie takiej formy i zastosowanie takich metod, aby jak najlepiej trafić do dzieci, a przy tym nie stracić na atrakcyjności zajęć. Dzieci poszły więc na dłuższy niż zwykle spacer. W pogodny wrześniowy dzień przedszkolna gromada wybrała się na jaśliski rynek: miejsce niby każdemu znane, ale tym razem nauczycielka chciała je pokazać inaczej. Zwróciła uwagę dzieci na ogromny kasztanowiec i na całą gamę jesiennych barw jego liści. Potem dzieci przeszły w stronę kościoła, wzdłuż starego muru i idąc dalej podziwiały piękną panoramę naszej miejscowości, a trzeba zaznaczyć, że żyjemy w naprawdę urokliwym i niezwykłym zakątku Polski. Po powrocie do przedszkola wszyscy usiedli w kole i dzielili się poczynionymi obserwacjami. Nauczycielka zapytała dzieci, czy podoba im się miejsce, w którym mieszkamy, czy są tu szczęśliwe? Czy kochają swój dom, rodzinę, czy lubią przebywać w przedszkolu? Odpowiedzi, jak to w przypadku dzieci były żywiołowe, głośne, a przede wszystkim pozytywne. To stworzyło bazę do dalszej dyskusji. Wychowawczyni zaproponowała dzieciom, aby wspólnie stworzyć Kodeks Patrioty, czyli takiej osoby, która kocha swą Małą Ojczyznę - miejsce, w którym żyje, uczy się i bawi, a przez to jest patriotą również w szerszym wymiarze. Oprócz poszanowania przyrody, dzieci kierowane sugestiami i wskazówkami ustaliły, że patriotą jest ten, kto pamięta o przeszłości Ojczyzny, szanuje Jej symbole, żyje w zgodzie z innymi, pomaga w potrzebie i godnie się zachowuje. Nasz dziesięciopunktowy Kodeks zapisaliśmy na dużym formacie papieru i wywiesiliśmy na swojej ściennej gazetce w korytarzu, gdzie wzbudzał powszechne zainteresowanie. Kodeks brzmi następująco:

My, przedszkolaki pragniemy:

1. Kochać swą Ojczyznę Polskę

2. Swym dobrym zachowaniem świadczyć o tym, że jesteśmy małymi patriotami

3. Szanować  rodziców, nauczycieli, kolegów i starszych

4. Dbać o nasze środowisko, aby było piękne i czyste

5. Pomagać sobie nawzajem

6. Szanować symbole narodowe

7. Z pomocą dorosłych poznawać wiersze, legendy, pieśni o Polsce

8.Uczestniczyć w uroczystościach patriotycznych na terenie przedszkola i lokalnego środowiska

9. Z pomocą rodziców, dziadków i nauczycieli poznawać nasze dzieje narodowe

10. Zawsze pamiętać o tym, że jesteśmy Polakami

Zajęcia zakończyliśmy pracą w grupach, a tematem było namalowanie farbami na dużych arkuszach szarego papieru jednego z miejsc widzianego podczas spaceru. Tę barwną panoramę zawiesiliśmy w sali. I kodeks, i naszą panoramę chętnie oglądali rodzice, którzy odbierali swe pociechy z przedszkola, a także nauczyciele i uczniowie.

Opublikowano: 24 września 2018 19:50