Klasy I- III SP w Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie

     W ubiegły poniedziałek, dnia 12 grudnia 2016 roku, uczniowie z klas I- III SP odwiedzili Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie- pierwszy w Polsce obiekt turystyczno-kulturalny w interaktywny sposób prezentujący tematykę hutnictwa szkła i szklanej twórczości.
      Dzieci  podziwiały piękno szklanej sztuki oraz kunszt artystów szkła, a także poznały tajniki technik produkcyjnych i zdobniczych, w których brały czynny udział: samodzielnie wybijając szklany medalion oraz ozdabiając bombkę świąteczną.

     Zwiedzaliśmy piwnice przedprożne, gdzie mieszczą się  ekspozycje najcenniejszych dzieł szklanej sztuki, wykonanych przez najsłynniejszych artystów związanych z Krosnem (Stanisław, Paweł oraz Stanisław Jan Borowscy, Jerzy i Mateusz Marajowie, Henryk i Rafał Ryszowie, Agnieszka Leśniak-Banasiak, Maciej Habrat, Marzena Krzemińska-Baluch, Stanisław Mól i Witold Śliwiński). To także w nich znajduje się tzw. sala "szkła w fizyce”. W podziemiach krośnieńskiego rynku zobaczyć można również przykłady szkła wykonanego w mieście dla słynnych światowych marek, m.in. weneckiego Murano.

    Podziwialiśmy również główne atrakcje budynku głównego, którymi są widowiskowe prezentacje produkcji szkła. Na naszych oczach powstawały przedmioty artystyczne i dekoracyjne. Niektórzy spróbowali swoich sił i samodzielnie wydmuchiwali formę szklaną.

     Do domu wróciliśmy bardzo zadowoleni i pełni pozytywnych wrażeń.

     Wychowawca klasy I: A. Puchalik


Zobacz zdjęcia

Opublikowano: 14 grudnia 2016 21:38

Kategoria: Aktualności

Wyświetleń: 559

Wszelkie prawa zastrzeżone © Szkoła Podstawowa w Jaśliskach

Realizacja: Superszkolna.pl

Zaszyfrowany adres tej strony