ZDOBYLIŚMY CERTYFIKAT „SZKOŁA DOBREGO WYCHOWANIA”

Z przyjemnością informujemy, że nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskim konkursie zorganizowanym przez Studium Prawa Europejskiego w Warszawie i uzyskała tytuł „Szkoła dobrego wychowania”.

Założeniem konkursu było kształtowanie postawy kulturalnego stylu bycia w różnych sytuacjach, a jego celem zapoznanie uczniów ze standardami dobrego wychowania oraz wskazanie, jaki ma ono wpływ na codzienne życie, jak i relacje rówieśnicze.

W okresie od 18 marca 2016r. do 18 listopada 2016r. były realizowane zadania przewidziane regulaminem konkursu „Szkoła dobrego wychowania” w następujący sposób:

Zadanie 1.

Przeprowadzenie debaty uczniowskiej na temat dobrego wychowania oraz opracowanie Szkolnej Karty Zasad Dobrego Zachowania. Ocena jury na podstawie sprawozdania, prac plastycznych/ pisemnych przesłanych do jury konkursu.

Liczba uczniów uczestniczących w przedsięwzięciu:  216

We wszystkich klasach szkoły podstawowej i gimnazjum zostały przeprowadzone debaty uczniowskie na temat dobrego wychowania oraz została opracowana Szkolna Karta Zasad Dobrego Zachowania.

Zadanie 2.

Zorganizowanie ogólnoszkolnego konkursu  wiedzy, wśród uczniów na temat savoir vivre. Laureaci otrzymają dyplom „Mistrz savoir vivre” przygotowany przez szkołę. Ocena na podstawie sprawozdania, testów wiedzy, prac plastycznych/literackich przesłanych do jury konkursu.

Liczba klas: 12

Liczba uczniów uczestniczących w przedsięwzięciu:  127

28 kwietnia 2016r. odbył się w naszej szkole konkurs Savoir Vivre. Uczniowie szkoły podstawowej                i gimnazjum zmierzyli się z pytaniami, które dotyczyły zasad dobrego wychowania. Okazało się, że wielu uczestników nie miało większych problemów   z rozwiązaniem testu. Zwycięzcom gratulujemy,  a pozostałych zachęcamy do dalszej lektury poradnika Savoir Vivre .

Uczestnicy  wykazali się znajomością zasad Savoir Vivre’u, a w szczególności:

- powitanie, prezentacja, pożegnanie

- używanie zwrotów grzecznościowych

- sztuka prowadzenia rozmowy (zasady prowadzenia rozmów przez telefon komórkowy)

- przyjmowanie i dawanie prezentów, kwiatów

- zachowanie się w szkole, na lekcji, przerwie, w teatrze, restauracji, podczas wycieczki szkolnej,                  w kościele, w środkach lokomocji, na specjalnych uroczystościach

- odpowiedni ubiór na różne okazje

- zasady zachowanie się przy stole

- luźne uwagi i spostrzeżenia (takt, szacunek do starszych, rówieśników, dyskrecja, tolerancja, plotki, pochopne osądy itp.).

Zadanie 3.

Opracowanie krótkich prac pisemnych nt.: „Moje zachowanie świadczy o mnie”. Ocena na podstawie sprawozdania oraz prac przesłanych do jury konkursu.

Liczba uczniów uczestniczących w przedsięwzięciu:  63

We wrześniu w naszej szkole odbył się konkurs literacki nt. „Moje zachowanie świadczy o mnie”.             Do komisji wpłynęło dziewięć prac, z których jury, w składzie: Magdalena Zawada, Janina Szczurek, wybrało trzy najlepsze, spełniające kryteria konkursu.

Zadanie 5.

Wykonanie plakatu, którego tematem przewodnim będzie „Mój wygląd świadczy o mnie”. Ocena na podstawie sprawozdania oraz prac przesłanych do jury konkursu.

Liczba uczniów uczestniczących w przedsięwzięciu:  63

W ramach tej akcji uczniowie  gimnazjum mieli za zadanie wykonać plakat tematyczny „Mój wygląd świadczy o mnie”. Pomysł na plakat zrodził się dość spontanicznie, chętnych do wykonania dzieła było wielu, a efekty można obejrzeć na zdjęciach.

Dzięki tym działaniom w szkole stworzyła się niezwykła atmosfera wzajemnej życzliwości, która trwa mimo zakończenia konkursu.

Irena Mazur

Opublikowano: 07 grudnia 2016 20:43